Tabletki poronne Misoprostol

Misoprostol/Mizoprostol – charakterystyka produktu leczniczego

Tabletki poronne Mizoprostol – w Polsce występuje jako składnik dwóch leków, arthrotecu i cytotecu. Na rynkach ogólnoświatowych jest dostępny pod nazwą mizoprostol, misoprostol.

Postać farmakologiczna – okrągła lub sześciokątna tabletka o białym, lub szarawym kolorze.

Dane kliniczne – misoprostol, może być stosowany w celu przerywania ciąży przeprowadzanej do 9 tygodnia ciąży, jeśli jest stosowany w połączeniu z lekiem mifepristone.

Tabletki poronne – Wskazania do zastosowania

Syntetyczny analog prostagladyny* E1, którego działanie polega na łączeniu się z receptorem EP3, w efekcie czego następuje zahamowanie procesu wydzielania soku żołądkowego w czasie spoczynku, jak i po posiłku. Dodatkowo lek nasila wydzielanie wodorowęglanów, a także śluzu, który wykazuje ochronne i kojące działanie.

Prostaglandyny to hormony o różnorodnym działaniu, które działając miejscowo, pobudzają nerwy i regulują procesy fizjologiczne. Działają mi.in. prozapalnie, ochronnie na błonę śluzową żołądka, pobudzają skurcze macicy, a także rozszerzają naczynia krwionośne. Powstają one w wyniku procesów związanych z przemianą kwasu arachidonowego z udziałem enzymu występującego pod nazwą cyklooksygenaza (COX). Wśród kilku form tego enzymu pojawia się cytoprotekcja nabłonka żołądkowego (ochrona komórek nabłonkowych żołądka), czy prostanoidy tworzone m.in. w procesach zapalnych. Prostaglandyny powstające w błonie śluzowej żołądka pobudzają szereg przemian, w których efekcie następuje zmniejszenie wydzielania kwasu solnego. Wpływają one również ochronnie poprzez stymulację produkcji śluzu i wodorowęglanów oraz zwiększają przepływ krwi w błonie śluzowej.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zmniejszając stany zapalne, hamują cyklooksygenazy, ale przy okazji osłabiają działanie ochronne w przewodzie pokarmowym. Zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób związanych z działaniem kwasu solnego. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych niepożądanych działań, podaje się lek działający analogicznie do fizjologicznej prostaglandyny E1 – mizoprostol.

Naukowa charakterystyka produktów leczniczych zawierających misoprostol

Substancja zawarta w misoprostolu jest stosowana w leczeniu oraz prewencji chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy powstałych w trakcie leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Lek hamuje wydzielanie soków żołądkowych. Poza stosowaniem w gastrologii lek jest wykorzystywany również w ginekologii. Wywołuje skurcze macicy, w których efekcie następuje wydalenie produktów ciążowych z narządów rodnych kobiety.

Tabletki poronne Mizoprostol – środek stosowany powszechnie w aborcji farmakologicznej

Tabletki poronne mizoprostol (misoprostol) może wywoływać poronienie i przedwczesny poród. Sprawdza się jako środek służący do celowego wywołania akcji porodowej, w tym do aborcji farmakologicznej. Pod tym względem wykazuje najskuteczniejsze działania jeśli jest podawany razem z mifepristonem.

Mizoprostol

Mizoprostol po wchłonięciu z przewodu pokarmowego zwiększa napięcie i kurczliwość mięśnia macicy u kobiet w ciąży, prowadząc do wzmożonych skurczów macicy. Lek podawany z mifepristone wywołuje poronienie i prowadzi do wydalenia zarodka z organizmu kobiety. Z uwagi na niską skuteczność (60 procent) i brak pewności wydalenia zarodka nie jest zalecany jako samodzielny środek poronny.

Stosowany w kombinacji z lekiem mifepristone jest uznany za najskuteczniejszą (98 procent) i najbardziej bezpieczną metodą aborcji farmakologicznej stosowaną przez kobiety na całym świecie.

Farmakologiczne przerywanie ciąży z użyciem misoprostolu i mifepristone jest zalecane jako najbezpieczniejsza metoda usuwania ciąży w czasie pierwszych 10 tygodni ciąży przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

W tym przypadku substancją wywołującą skurcze macicy, która doprowadza do wydalenia zarodka, jest misoprostol, a antagonisty progesteronu hamujące proces implantacji zarodka i jego obumarcia jest mifepristone.

Skład i postać – jedna tabletka zawiera 200 mikrogramów mizoprostolu (misoprostolu).

Właściwości farmakokinetyczne mizoprostolu – po podaniu doustnym mizoprostol wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w krwi po 30 min od przyjęcia. Nie ulega kumulacji w organizmie.

Dawkowanie i sposób zażycia tabletek poronnych

Lek należy aplikować doustnie, podczas posiłków, nie rozgryzać, nie rozpuszczać, ani nie żuć. Trzymać pod językiem przez ok. 30 min, a po tym czasie nierozpuszczoną część wypluć. Do zabiegu aborcji farmakologicznej potrzeba 6-8 tabletek mizoprostolu (po 200 mcg misoprostolu każda).

Tabletki poronne Misoprostol należy przyjąć 24 godziny po zażyciu leku mifepristone. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwsza z metod mówi o tym, aby lek zaaplikować pod język, druga — do jamy policzkowej (przestrzeń pomiędzy dziąsłem a policzkiem).
Mizoprostol w dawkach 600 mcg (3 tabletki po 200 mcg każda) należy zażyć w 2 dawkach w przypadku ciąży wczesnej do 9 tygodnia lub w 3 dawkach w przypadku ciąży późnej, w równych odstępach czasu, przyjmując taki sam zestaw leków co 3 godziny. Po 30 minutach nierozpuszczone resztki tabletek należy wypluć. Wszystkie tabletki mizoprostolu należy zażyć w ten sam sposób, tj. albo umieszczając je pod językiem, albo w jamie policzkowej.

Rekomendujemy aplikację leku pod językiem, ponieważ uniemożliwia to wykrycie środka lub jego pozostałości, na wypadek konieczności udania się do szpitala.

W Polsce testy na obecność mifepristonu i mizoprostolu we krwi nie są stosowane. To oznacza, że w przypadku konieczności konsultacji po zabiegu aborcji farmakologicznej lekarz nie będzie w stanie stwierdzić, że kobieta przeprowadziła zabieg usunięcia ciąży.

Ważne jest, aby zażyć wszystkie dawki lekarstw, nawet jeśli w międzyczasie rozpocznie się krwawienie i dojdzie do poronienia. Aplikacja leku w dwóch dawkach pozwoli macicy oczyścić się do końca i sprawi, że konieczność interwencji lekarskiej po aborcji będzie mniej prawdopodobna.

Działania niepożądane

  • Biegunka, jej nasilenie może być inne u różnych osób
  • Ból głowy
  • Bolesne skurcze jelitowe
  • Nudności
  • Wymioty
  • Obfite krwawienie, w którego trakcie kobieta wydala skrzepy i produkty ciążowe.

Krwawienie zazwyczaj zaczyna się w ciągu 1-4 godzin po użyciu misoprostolu. W rzadkich przypadkach może wystąpić do 72 godzin po przyjęciu leku. Krwawienie zazwyczaj jest znacznie większe od standardowego krwawienia miesiączkowego. Maksymalne krwawienie następuje w ciągu 2-5 godzin po zażyciu leku, a jego natężenie zmniejsza się w ciągu 24 godzin. Przedawkowanie leku wpływa niekorzystnie na układ krążenia, wywołując wzrost temperatury ciała, duszności, kołatani serca, hipotonię, czy bradykardię.

Pozostałe informacje dotyczące leku mizoprostol

Tabletki poronne Misoprostol — zażywanie z innymi pokarmami

Leku nie należy aplikować na pusty żołądek. W czasie zabiegu należy normalnie jeść i pić. Niektóre kobiety odczuwają nudności po zażyciu misoprostolu, więc dobrze by było, aby posiłki były lekkostrawne.

Przeciwwskazania do stosowania lub do samodzielnego stosowania misoprostolu

  • Nadwrażliwość na działanie prostaglandyny.

Karmienie piersią

Substancje aktywne zawarte w lekach zawierających misoprostol przedostają się do mleka karmiącej kobiety, wywołując biegunkę u niemowlaka. Z tego powodu kobieta przed planowanym zabiegiem aborcji farmakologicznej z wykorzystaniem  mizoprostoluarthrotecu lub cytotecu powinna nakarmić dziecko i ewentualnie ściągnąć pokarm potrzebny na późniejsze karmienie. W czasie pierwszych 4 godzin od przyjęcia misoprostolu mleko nie spełnia funkcji pokarmu. Z tego powodu po odciągnięciu należy je wylać.

Leki przeciwbólowe, które można stosować po zażyciu misoprostolu

Najskuteczniejszym środkiem przeciwbólowym w przypadku silnych skurczów podbusza po zażyciu leków zawierających mizoprostol, jest ibuprofen. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych można użyć również niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak diklofenak lub paracetamol. Ulgę może przynieść również przyłożenie do brzucha butelki z ciepłą wodą. Z uwagi na fakt, iż arthrotec jest kombinacją mizoprostolu z lekiem przeciwbólowym o nazwie diklofenak, zażywając jego pierwszą dawkę, po rozpuszczeniu jego zewnętrznej warstwy (zawierającej misoprostol), można połknąć pozostałości jednej z 4 tabletek, która zadziała jako środek przeciwbólowy.

Gdzie kupić misoprostol?

W większości krajów na świecie tabletki poronne mizoprostol (misoprostol) jest dostępny w lokalnych aptekach bez recepty. W Polsce lek zarejestrowany jest pod nazwą handlową Cytotec (dostępny na receptę lecz bardzo drogi około 550zł). Z uwagi na fakt, iż do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej poza mizoprostolem jest potrzebny jeszcze mifepristone (niedostępny na rynku polskim), pełny zestaw aborcyjny najlepiej zakupić w naszej aptece internetowej.

Wszystkie tabletki poronne możesz zamówić bez recepty poprzez nasz sklep internetowy.

Shopping Cart