Tabletki poronne Mifepriston

Mifepriston – charakterystyka produktu leczniczego

Tabletki poronne Mifepriston – lek występujący pod nazwami: mifegyne 200 mg tabletki, mifepristone 200 mcg, tabletka RU-486

Postać farmakologiczna – owalna lub sześciokątna tabletka o białym, lub żółtym kolorze.

Dane kliniczne – mifepristone, może być stosowany w celu przerywania ciąży przeprowadzanej w warunkach do 9 tygodnia

Wskazania do zastosowania

 • Przerwanie ciąży rozwijającej się w macicy, mifepristone w tym przypadku powinien zostać zaaplikowany wraz z odpowiednią dawką leku misoprostol. Metoda możliwa do przeprowadzenia przez kobietę samodzielnie w warunkach domowych.
 • Zmiękczenie i rozszerzenie szyjki macicy przed chirurgicznym zabiegiem aborcji w
  czasie pierwszego trymestru ciąży. Metoda stosowana przez lekarza.
 • Przygotowanie na działanie analogów prostaglandyny w zabiegu usunięcia ciąży z
  powodów zdrowotnych występujących po zakończeniu pierwszego trymestru. Metoda stosowana przez lekarza.
 • Sztuczne wywołanie porodu po wewnątrzmacicznej śmierci płodu. Metoda stosowana przez lekarza.

Naukowa charakterystyka produktów leczniczych zawierających mifepriston

Mifepristone jest związkiem chemicznym o działaniu przeciwprogestagennym, którego mechanizm polega na konkurowaniu z progesteronem* o przyłączenie do receptorów progesteronowych. To oznacza, że lek skutecznie hamuje wytwarzanie progesteronu. Występujący również pod nazwą RU-486 należy do środków nowej generacji.

Progesteron to żeński hormon płciowy, wytwarzany głównie przez komórki ciałka żółtego w fazie lutealnej (jedna z faz cyklu miesiączkowego kobiety) i wczesnej ciąży, a podczas późniejszej ciąży przez łożysko. Jest jednym z najważniejszych hormonów wydzielanych przez jajniki, odpowiedzialnym za utrzymanie ciąży.

Podawany kobietom w dawkach 1 mg/kg lub wyższych mifepristone zapobiega działaniom progesteronu odpowiedzialnym za nadbudowę błony śluzowej macicy, która wyściela ją od wewnątrz (tzw. endometrium). Podczas ciąży progesteron uwrażliwia również mięsień macicy na wywoływane sztucznie skurcze działania prostaglandyn. To właśnie prostaglandyna stymuluje skurcze macicy w czasie porodu. Progesteron jest konieczny dla zachowania prawidłowego rozwoju śluzówki macicy, która stanowi podłoże dla rozwoju ciąży i rozwijającego się zarodka, a potem dziecka. Z tego powodu hormony te często są podawane w celu wywołania bądź przyspieszenia akcji porodowej, tak dożylnie, jak i miejscowo, do kanału szyjki macicy.

Po zażyciu tabletki poronnej RU-486 progesteron zostaje zablokowany, a śluzówka macicy nie jest w stanie dłużej rozwijać płodu, który nieodżywiony obumiera i zostaje wydalony z narządów rodnych. Działanie mifepristone powoduje, że lek ten uważany jest z jedną z metod stosowanych do wywoływania porodu. W przypadku przedwczesnego zakończenia ciąży połączenie analogu prostaglandyny (mizoprostolu) stosowanego po zażyciu mifepristonu prowadzi do skutecznego usunięcia ciąży w około 98 procent przypadków.

Tabletki poronne Mifepriston – nowoczesna tabletka aborcyjna

Dawkowanie i sposób zażycia

Mifepriston tabletki 10mg


Przy przerwaniu ciąży rozwijającej się w macicy należy zaaplikować doustnie 200 mg mifepristonu, a następnie lek popić dużą ilością wody. Po 24 godz. należy zaaplikować mizoprostol w dawce 600 mcg doustnie (3 tabletki po 200 mcg każda). Po 3 godzinach należy ponownie zaaplikować kolejną dawkę misoprostolu w ilości 600 mcg doustnie (3 tabletki po 200 mcg każda). W przypadku ciąży późnej powyżej 9 tygodnia należy po 3 godzinach podać kolejną dawkę misoprostolu w ilości 600 mcg doustnie (3 tabletki po 200 mcg każda.)

Przeciwwskazania do stosowania mifepristone

 • Przewlekła niewydolność nerek.
 • Niewydolność wątroby.
 • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w leku.
 • Ciężka astma, niekontrolowana również za pomocą leków.
 • Dziedziczna porfiria w jakiejkolwiek odmianie (grupa chorób powiązanych z metabolizmem ludzkiego organizmu, najczęstszej postać choroby charakteryzuje się nadwrażliwością na światło słoneczne).
 • Ciąża, która nie została potwierdzona badaniami ultrasonograficznymi, bądź testami biologicznymi.
 • Ciąża trwająca dłużej niż 9 tygodni.
 • Podejrzenie ciąży pozamacicznej.

Zagrożenia i dodatkowe zalecenia związane ze stosowaniem mifepristonu

 • Niepowodzenie metody – w ok. 2 procentach przypadków istnieje ryzyko nieskutecznego usunięcia ciąży. Aby upewnić się, czy doszło do całkowitego wydalenia płodu z narządów rodnych, po zastosowaniu leków konieczna jest wizyta kontrolna.
 • Krwawienie – po zażyciu mifepristone występuje długotrwałe krwawienie z pochwy (średnio
  przez 14 dni lub dłużej). Charakteryzuje się ono znacznym stopniem nasilenia. Do krwawienia dochodzi w niemal wszystkich przypadkach. Fakt ten nie stanowi jednak potwierdzenia na całkowitego wydalenia płodu. Z tego powodu kobieta po zażyciu mifepristone powinna pozostawać w bliskim sąsiedztwie ośrodka medycznego, do którego powinna się udać w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, zwłaszcza bardzo silnego krwawienia z pochwy.
  W czasie 14 do 21 dni od zażycia leku mifepristone kobieta powinna odbyć wizytę kontrolną, mającą na celu sprawdzenie za pomocą odpowiednich środków (badania przedmiotowego, badania ultrasonograficznego, czy pomiaru beta-HCG), czy doszło do całkowitego wydalenia płodu i zatrzymania krwawienia. Przedłużające się krwawienie z pochwy może oznaczać np. poronienie niepełne lub niezdiagnozowaną wcześniej ciążę pozamaciczną. Takie sytuacje wymagają podjęcia właściwego leczenia.
 • Wkładka wewnątrzmaciczna – w przypadku, gdy do zajścia w ciążę doszło w czasie stosowania wkładki wewnątrzmacicznej, zastosowanie mifepristone wymaga uprzedniego usunięcia wkładki.
 • Grupa krwi z czynnikiem Rh- Zastosowanie mifepristone nie wymaga uprzedniego określenia obecności czynnika Rh, a co za tym idzie, zapobieżenia procesowi polegającemu na wytworzeniu przeciwciał w wyniku immunizacji antygenem pochodzącym z innego osobnika tego samego gatunku. Dobrze mieć jednak taką wiedzę.

Pozostałe informacje dotyczące leku mifepriston

Właściwości farmakokinetyczne mifepristone

Po jednokrotnym podaniu doustnym mifepristonu lek wchłania się po upływie ok. 1,3 godziny. Mifepriston jest wydalany w 90 procentach z kałem. Pozostała część substancji usuwana jest z organizmu w moczu.

Działania niepożądane

 • Zaburzenia układu moczowo-płciowego.
 • Zbyt silne krwawienie.
 • Zbyt częste występowanie czynności skurczowej macicy.
 • Zakażenia po poronieniu, w tym zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie narządów miednicy małej.
 • Aborcja farmakologiczna, w której czasie kobieta zażyła 200 mg mifeprystone i mizoprostol w tabletkach dopochwowo (co jest niezgodne z zaleceniami)  może wywołać wstrząs toksycznego ze skutkiem śmiertelnym spowodowanego zapaleniem błony śluzowej. Mizoprostol bezwzględnie należy aplikować doustnie.
 • Zaburzenia żołądka i jelit.
 • Niedociśnienie (rzadko).
 • Nadwrażliwość i zaburzenia skóry (wysypki skórne, pokrzywki).
 • Bardzo rzadko złuszczające zapalenie skóry, rumień guzowaty i martwicę naskórka.
 • Nagłe uderzenia gorąca z towarzyszącym zaczerwienieniem twarzy, zawroty głowy i dreszcze.
 • Jeżeli dojdzie do przypadkowego połknięcia większej ilości leku, mogą pojawić się objawy
  niewydolności nadnerczy lub ostrego zatrucia

Mifepristone — zażywanie z innymi lekami

Leki, które mogą wpływać na działanie mifepristone, zawierają w swoim składzie substancje czynne:

 • ketokonazol, itrakonazol (leki stosowane w leczeniu grzybic),
 • erytromycyna, ryfampicyna (antybiotyki),
 • dziurawiec zwyczajny (naturalny środek wykorzystywany zazwyczaj w leczeniu łagodnej depresji),
 • fenytoina, fenobarbital, karbamazepina (leki stosowane w leczeniu drgawek i padaczki).

Tabletki poronne Mifepristone — zażywanie z innymi pokarmami

W czasie zażywania i działania leku mifepristone nie należy pić soku grejpfrutowego.

Ciąża, karmienie piersią i ponowna ciąża

Lek mifepristone może przedostawać się do mleka i w ten sposób razem z pokarmem dostać się do organizmu dziecka. W czasie kuracji nie jest zalecane karmienie piersią. Zaleca się, aby po zastosowaniu tabletki poronnej mifepristone kobieta nie zachodziła ponownie w ciążę podczas tego samego cyklu miesiączkowego.

Jak się przygotować do zabiegu aborcji z wykorzystaniem tabletek poronnych mifepristone i misoprostolu

Przed zabiegiem warto przygotować:

 • zapas dużych podpasek,
 • środki przeciwbólowe (np. paracetamol, ibuprofen, pyralginę, ketonal), NIE można stosować no-spy i innych leków rozkurczowych,
 • ciepły koc w razie wystąpienia dreszczy,
 • termofor lub butelkę z ciepłą wodą,
 • wodę do picia,
 • coś lekkiego do jedzenia.

W celu przyśpieszenia poronienia warto też zadbać o jakieś zajęcie — najlepiej ruchowe. W przypadku dokuczliwych dolegliwości i mocnego krwawienia dobrze jest położyć się i zająć myśli np. książką lub filmem. Warto też zadbać o swój komfort psychiczny zapewniając sobie w czasie zabiegu towarzystwo osoby, w której kobieta czuje się dobrze. Przed i w czasie aborcji kobieta powinna jeść i pić (odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne w przypadku silnego krwawienia). Jednym ze skutków ubocznych mogą być wymioty. Z tego powodu posiłek powinien być lekki. W czasie zabiegu nie wolno pić alkoholu ani zażywać narkotyków. Co do palenia papierosów nie ma przeciwwskazań.

Gdzie kupić tabletki poronne mifepristone?

Lek pochodzący z wiarygodnego źródła, takiego jak tutaj jest najbezpieczniejszy. Można go zamówić bez recepty poprzez naszą stronę internetową. Udostępniamy tabletki poronne kobietom w krajach, w których aborcja jest zakazana lub dostęp do bezpiecznej aborcji jest utrudniony.

Shopping Cart